مرکز تحقیقات بیماری های زنان و اندومتریوز- اخبار مرکز
استفاده از تکنیک جراحی جدید در حفظ رحم بیماران با خونریزی شدید پس از زایمان توسط جراح و عضو هیئت علمی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۹ | 

دکتر کبری طاهرمنش فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان و عضو هیئت علمی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق به ارائه روشی اصلاحی در جهت حفظ رحم مادران با خونریزی شدید پس از زایمان شده اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ؛
گفتنی است از دست دادن قدرت انقباضی رحم از علل نسبتا شایع خونریزی های بعد از زایمان است که در پاره ای از موارد با مورتالیته یا موربیدیته های مادری همراه است. در صورت عدم استحصال موفقیت در ماساژ رحم و دارو های منقبض کننده رحم، مداخله جراحی ضرورت پیدا می نماید که در این رابطه در سال ۱۹۹۷ پروفسور Christopher B-Lynch تکنیک خاصی که به نام ایشان تحت عنوان سوچرینگ B-Lynch معروف است را به منظور فشردن رحم و جلوگیری از هیسترکتومی (خروج کامل رحم) ابداع نمود.
در رحم هایی با شکل نامتقارن مانند رحم تک شاخ و یا دارای فیبروم های جداری احتمال موفقیت این روش کمتر است. لذا در این گونه رحم ها که دچار آتونی (Atony) می گردند، توسط دکتر کبری طاهرمنش و تیم ایشان جهت نیل به مقصود در این قبیل از جراحی ها، یک مرحله اساسی به این روش اضافه نموده اند تا بتوان چنین موارد پر ریسک و خطرناک را بهتر و سریعتر مدیریت نمود. این مرحله بسیار آسان، بدون تحمیل بخیه های اضافی تر به رحم و سریع می باشد.
این روش جدید B-Lynch Plus نامگذاری شده است که شیوه متد این نوع جراحی در مجله معتبر International Journal of Gynecology & Obstetrics منتشر گردیده است.
لازم به ذکر می باشد که در این اثر دکتر سهیل هنجنی از Good Samaritan Medical Center ماساچوست آمریکا با تیم مذکور همکاری داشته است.

عنوان مقاله:
B‐Lynch plus technique for uterine conservative surgery in an asymmetric atonic uterus
لینک مقاله:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29877589

نشانی مطلب در وبگاه مرکز تحقیقات بیماری های زنان و اندومتریوز:
http://iums.ac.ir/find.php?item=304.30304.67111.fa
برگشت به اصل مطلب